Savcıllı ges erozyon kontol uygukaması

Savcıllı GES Projesine Erozyon Kontrol

Ürün: MacMat R1
Problem: Aydın ilçesi Savcıllı mevkiinde, Tekno Ray Solar firması tarafından gerçekleştirilen GES projesi sahasında güneş panellerini konumlandırabilmek adına kot farkından ötürü her 1 metrede teraslar açmak zorunla kaldılar. Bu teraslar sahadaki zayıf malzemeden sıkıştırılmadan dolgu ile yapıldı. Bu sebeple rüzgar ve yağmurla beraber bu sıkıştırılmamış siltli malzeme eroyona uğruyordu ve panellerin yerleştirilmiş olduğu platformları tehlikeye atıyordu. Bu sebeple erozyona karşı koruma önlemi alınması gerekiyordu.

erozyon kontrol

Çözüm: Bu noktada konvansiyonel sistemle shotcrete uygulama yapılması düşünülmüştü. Fakat Maccaferri olarak MacMat R1 uygulama kolaylığı ve verimli maliyetleri açısından en etkili çözüm olarak önerildi. 60.000 m²’lik alana şev koruma uygulaması amaçlı MacMat R1 6822 GN ile erozyon kontrol örtüsü uygulandı. MacMat R ekstrüde üç boyutlu polimer liflerin, çift bükümlü çelik tel ağ donatıları üzerine kompozit olarak imal edilmesi ile elde edilen donatılı geomat malzemesidir. 45 derecelik dolgu şevlerinden dolayı herbir m²’de 1 m uzunluğundan J tipi inşaat çeliğinden ankreaj yapıldı.

Savcıllı GES Projesine Erozyon Kontrol

Bir diğer avantajı da imalat için zor bir alanda kısa sürede konvansiyonel sistemlere karşı uygulama kolaylığından ötürü uygulama kısa sürede tamamlandı. Çünkü MacMat R1 iki kişi tarafından kolaylıkla taşınabilmektedir. Sonuç olarak yağmur sezonunda da birebir uygulamamızı deneme fırsatını yakalamış olup, MacMat R1’in müşterimizin problemini tamamen çözdüğünü gözlemledik.

Müşteri Tekno Ray Solar
Ana Yüklenici Tekno Ray Solar
Proje ve İmalat TEKNO MACCAFERRI 
Kullanılan Ürünler MacMat R1
Uygulama Tarihi 2017
Facebook
Google+
https://www.maccaferri.com.tr/savcilli-ges-projesine-erozyon-kontrol
YouTube
LinkedIn
Erozyon Kontrol Uygulaması Maccaferri
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.Türkiye’de 25 yıldan uzun bir süredir Maccaferri olarak büyüyerek yürüdüğümüz bu yolda, 2019 yılı itibariyleMaccaferri Çevreci Mühendislik Çözümleri San. ve Tic. A.Ş. olarak yenilikçi bir anlayış ve vizyon ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.