KGM 14 Bölge Müd Şube Sınırlarındaki Yol Kesimlerinde Kaya Düşmesi Uygulaması

KGM 14 Bölgesi Yol Kesimlerinde Kaya Düşmesi Uygulaması

Karayolları Genel Müdürlüğü 14. Bölge Müdürlüğü 141, 142 , 145  Şube Sınırlarındaki Yol Kesimlerinde Kaya Düşmesi Problemleri Karşı Yüzeysel Şev Koruma Uygulamaları

Problem: Ceta İnşaat San. ve Tic. A.Ş. sorumluluğu altında bulunan KGM 14. Bölge Müdürlüğü 141 (Balıkesir), 142 (Çanakkale), 145 (Kütahya) Şube Sınırlarındaki yol kesimlerinde şev koruma uygulamaları kapsamında yapılan yaklaşık 41.000 m2 alanda yer alan ayrışmış kaya malzemesinin yarma şevlerinde yüzeysel ayrışmaya bağlı küçük ve orta ölçekli blok düşmelerinin olduğu görülmüştür. Uygulama yapılan yollar mevcut yollar olup zaman içerisinde atmosferik koşullar altında şev yüzeylerinde malzeme kayıpları oluşmuştur. Bu durum, kaya bloklarının koparak düşmelerine neden olmuştur. Kopan malzemeler yola düşmüş, yol güvenliğini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Belirtilen bu risklerine karşı koruma amaçlı uygulama ihtiyacına istinaden, teknik ekibimiz tarafından yerinde incelemeler yapılmış, incelemeler sonucu elde edilen veriler ışığında hesaplamalar ve projelendirme yapılmış olup uygun kapasiteli malzemeler ile yüzeysel şev koruma uygulamaları belirlenmiştir.

KGM 14 Bölge Müd Şube Sınırlarındaki Yol Kesimlerinde Kaya Düşmesi

Uygulanan Çözüm: Yapılan hesaplara göre, kopma potansiyeli olan küçük-orta ölçekte kaya bloklarının yerinde konsolidasyonlarının sağlanması 50 kN/m çekme dayanımına sahip çelik tel ağ sistemlerin kullanılması gerektiği görülmüştür. Çelik tel ağ malzemesinin şev yüzeyine daha iyi temas edebilmesi için yüzeyde 0.70m uzunluğunda 5x5m karelajla ankaj uygulaması yapılmıştır.

Müteahhit CETA İNŞAAT SAN. ve TİC. A.Ş.
İşin Sahibi KARAYOLLARI 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
Proje Dizaynı Yapan TEKNO MACCAFERRI 
Kullanılan Sistem Çelik Tel Ağ Zn 8×10 2.7mm
Proje Uygulama Tarihi 2016
Facebook
Google+
https://www.maccaferri.com.tr/kgm-14-bolge-mud-sube-sinirlarindaki-yol-kesimlerinde-kaya-dusmesi
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.Türkiye’de 25 yıldan uzun bir süredir Maccaferri olarak büyüyerek yürüdüğümüz bu yolda, 2019 yılı itibariyleMaccaferri Çevreci Mühendislik Çözümleri San. ve Tic. A.Ş. olarak yenilikçi bir anlayış ve vizyon ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.