gabion ve geotekstil uygulaması

Drenaj Kanalı Yapım Çalışması Aşkabat Projesi

Drenaj Kanalı Yapım Çalışması Hidrolik Çalışmalar ve Erozyon Kontrolü | Aşkabat/Türkmenistan
Hidrolik Çalışmalar ve Erozyon Kontrolü
Ürün: Şilte Gabion ve Geotekstil

drenaj-kanali-yapim-calismasi
Saha Sorunu: Aşgabat-Türkmenistan Uluslararası havalimanına ait olan drenaj kanalından 6,50 m3/sn ile su geçişi olacatır. Kanalın yapılacağı alanda 1-1,5 m arasında yer altı suyu çıkması ve zeminin yalnızca ince kumdan oluşmasından dolayı, mevcut drenaj kanallarında büyük erozyon problemleri gözlemlenmiştir.

Çözüm: Drenaj kanalı kesitleri % 0,2 eğim ile yapılacak olup, 6,50 m3/sn’lik su akışını geçirmesi ve taşkına mahal vermemesi gerekmektedir.
Mevcut zeminin ince kumdan oluşması ve yer altı su seviyesinin çok düşük seviyelerde seyretmesinden dolayı beton ve harçlı pere şeklinde yapılan kanal kaplamaları rijit davranması sebebiyle arazi koşullarına uyum sağlayamayacaktır. Özellikle yer altı suyunun sürekli baskı oluşturacağı rijit yapıların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla drene sistemlerinin de itina ile yapılması gerekmektedir.
Bu şartlar altında en uygun çözümün Maccaferri ürünü olan gabion şilte ile yapılabileceği düşünülmüştür. Her iki şevi de 35 derece ile yatırılan trapez kesit modeli, hidrolik veriler ile zemin parametreleri Macra1 programına girilerek hesaplamalar yapılmıştır.
Çıkan sonuçlar neticesinde 170 mm kalınlığında gabion şilte ürünü ile birlikte ince kum olan zeminin zaman içinde kanala karışmasını da engellemek amacıyla geotekstil malzeme kullanılmasına karar verilerek kompozit bir sistem oluşturulmuş ve problem çözülmüştür.

silte-gabion-ve-geotekstil-uygulama-esnasi

Şilte Gabion ve Geotekstil Uygulama Esnası


silte-gabion-ve-geotekstil-uygulama-oncesi

Şilte Gabion ve Geotekstil Uygulama Öncesi


Şilte Gabion ve Geotekstil Uygulama Sonrası

Şilte Gabion ve Geotekstil Uygulama Sonrası

Müşteri POLİMEKS İNŞAAT TAAHHÜT VE SAN. TİC. A.Ş.
Ana Yüklenici TÜRKMENİSTAN DEVLETİ
Proje Dizaynı Yapan  Tekno MACCAFERRI
Kullanılan Ürünler Şilte Gabion Geo Tekstil
Proje Uygulama Tarihi 2015
Facebook
Google+
https://www.maccaferri.com.tr/drenaj-kanali-yapim-calismasi-askabat-projesi
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.Türkiye’de 25 yıldan uzun bir süredir Maccaferri olarak büyüyerek yürüdüğümüz bu yolda, 2019 yılı itibariyleMaccaferri Çevreci Mühendislik Çözümleri San. ve Tic. A.Ş. olarak yenilikçi bir anlayış ve vizyon ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.